[ GIPSOWE TYNKI MASZYNOWE ]

Dlaczego tynki gipsowe?

Wieloletnie doświadczenia potwierdziły walory wyrobów gipsowych. Powierzchnie ścian pokryte tynkiem gipsowym są przyjemne w dotyku, a pomieszczenia ciepłe i przytulne. Materiał ten reguluje również wilgotność, wchłaniając lub oddając jej nadmiar. W przypadku działania wysokiej temperatury - naturalne właściwości tynku gipsowego powodują uwalnianie się pary wodnej, która tworzy osłonę przeciwogniową. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tynki gipsowe i skóra człowieka mają zgodne PH co sprawia, że powierzchnie te są przyjazne dla ludzi. Ściany pokryte tynkiem gipsowym mają mały współczynnik przenikania ciepła, co z kolei wiąże się z oszczędnością ogrzewania.

Tynki gipsowe znajdują szerokie zastosowanie w nowych, a także remontowanych obiektach, w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, stanowiąc idealne podłoże do malowania, tapetowania bądź układania glazury. Ich ogromnym walorem jest możliwość zastosowania do każdego podłoża, nakładanie jednej warstwy, ręcznie lub maszynowo. Czas wysychania wynosi, w zależności od panujących warunków, od 10 do 14 dni. Nowoczesne technologie maszynowe i logistyka pozwalają ponadto uzyskać szybki rytm pracy na budowie. Jednym z profesjonalnych producentów kompletnych systemów tynkowych opartych na bazie gipsu jest firma KNAUF, oferująca całą gamę produktów ukierunkowanych na potrzeby inwestora i zróżnicowanych pod względem przeznaczenia.

Tynk maszynowy (gipsowy) KNAUF MP 75 L [lekki]

Tynk MP 75 L jest tynkiem maszynowym gipsowym, wzbogaconym specjalnymi dodatkami, które sprawiają, że ma wysoką wydajność i elastyczność, a poprzez to jego przerabianie jest o wiele łatwiejsze i wymaga mniejszego nakładu sił. Dzięki jego zdolności zatrzymywania wody odpada konieczność używania środka gruntującego "Grundiermittel" firmy KNAUF, oczywiącie z wyjątkiem podłoży bardzo chłonnych.

Tynki maszynowe firmy KNAUF przeznaczone są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego. Ich cechy i zalety budowlano-biologiczne, ekologiczne oraz ekonomiczne, uwzględniane są coraz chętniej przez architektów, projektantów, inwestorów i wykonawców. Kompleksowe opracowanie i profesjonalne wdrażanie systemów tynkarskich na bazie gipsu przez firmę KNAUF przyczyniło się także do dynamicznego rozpowszechnienia nowoczesnych, jednowarstwowych tynków gipsowych lub gipsowo-wapiennych na polskich budowach.

Podstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych tynków gipsowych jest m.in. agregat tynkarski, PFT G4 lub G5. Miesza on suchą zaprawę z wodą do uzyskania jednolitej, gotowej do użycia masy. Do tynkowania z zastosowaniem agregatu tynkarskiego używa się mieszanek workowanych lub dostarczanych luzem w specjalnych silosach.

Przy stosowaniu techniki silosowej materiał podaje się do agregatu bezpośrednio z silosu za pomocą pokrywy przelotowej, albo też pneumatycznie przez pokrywę nadmuchującą z użyciem urządzenia typu SILOMAT firmy PFT.

Zaprawa gipsowa natryskiwana jest na przygotowane podłoże za pomocą sprężonego powietrza w sposób równomierny i na odpowiednią grubość. Po natrysku zaprawę tynkarską rozprowadza się dużą łatą o profilu h i po ok. 80-100 min. (w zależności od typu podłoża) odpowiednio zaciąga, wyrównując powierzchnię za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, należy przy użyciu pacą gąbczastej wywołać z tynku taką ilość rzadkiego "mleczka", aby zniwelować drobne nierówności.

Gdy powierzchnia tynku podeschnie, trzeba ją wygładzić kielnią szwajcarską. W razie potrzeby zabieg ten można powtórzyć. Dla uzyskania dobrej przyczepności tynku często konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża tynkarskiego.

Wśród materiałów do przygotowania podłoża rozróżnia się środki gruntujące zwiększające przyczepność (np. KNAUF BETOKONTAKT) oraz środki wyrównujące chłonność podłożą (np. GRUNDIERMITTEL firmy Knauf)

Autoryzowany wykonawca firmy

  • knauf
  • cekol
  • m
  • cekol
  • m
  • cekol
  • m